

Nasilje v družini - pravice in možnosti za ukrepanje
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo v mislih psihično, fizično, ekonomsko, spolno nasilje in zanemarjanje. Največkrat gre za preplet vseh oblik. Cilj povzročitelja nasilja pa je v tem, da žrtev podredi in ima nad njo moč in avtoriteto.
Psihično nasilje opredelimo kot ravnanje oz. odnos v katerem je prisotno ljubosumje, verbalno nasilje (poniževanje, nenehno kritiziranje, norčevanje), posesivnost, grožnje, nadzorovanje, zbujanje občutkov krivde in manjvrednosti, socialna izolacija (izolacija od sorodnikov in prijateljev), uničevanje osebne lastnine, molk (tihi dnevi), različne manipulacije, jezni izbruhi, ščuvanje otrok proti materi, in mnoga druga ravnanja, katerih cilj je vedno enak: vzpostavitev nadzora nad žrtvijo, nizka samozavest in nizko samospoštovanje žrtve.
Vloga in pomoč CSD ob ločitvi
Razveza zakona
Zakonca se lahko razvežeta na dva načina - sporazumno ali na podlagi tožbe.
Pri sporazumnem načinu zakonca na pristojno okrožno sodišče vložita sporazumni predlog, v katerem se sporazumeta o vprašanjih, ki se
-
nanašajo na medsebojna razmerja (delitev skupnega premoženja, komu bo ob ločitvi pripadlo skupno stanovanje oz. hiša ali najemna pravica, o preživljanju zakonca, v kolikor ta nima sredstev za življenje in ni zaposlen);
-
na skupne otroke (kdo bo prevzel varstvo in vzgojo nad otroki, kako bodo potekali stiki s staršema, kako bo s preživljanjem otrok (višina preživnine)).
